SOLIDWORKS 2022 SP4 Sürüm Notları

En son Sürüm Notları'nı burada görebilirsiniz.

Düzeltilen SPR'lerin bir listesi için buraya tıklayın.

Yeni işlevlerin açıklamaları için Yardım menüsünden What's New bölümüne bakın.

Ürün Ömrünün Sonu Bildirimleri - SOLIDWORKS Ürünleri

SOLIDWORKS Lisanslama

SOLIDWORKS 2022 ürünlerinde çevrimiçi lisanslama kullanılamaz. Çevrimiçi lisanslama etkinleştirilmiş olsa bile SOLIDWORKS 2022 ürünlerini yüklemek veya kullanmak için çevrimiçi lisanslama oturum açma bilgilerini kullanamazsınız. SOLIDWORKS 2022 ürünlerini çalıştırmadan önce SOLIDWORKS Admin Portal üzerinden etkinleştirme tipini makine etkinleştirmesi olarak değiştirin.

SOLIDWORKS PCB

SOLIDWORKS PCB 2023 SP5, SOLIDWORKS PCB ve SOLIDWORKS PCB Connector'ın desteklenen son sürümüdür.

Ürün Ömrünün Sonu Bildirimleri - Microsoft Ürünleri

Aşağıdaki bilgiler Microsoft® destek programına göre değiştirilebilir.

SOLIDWORKS etkin ürünleri ve Ömrünü Tamamlamış ürünleri hakkında güncel bilgiler için SOLIDWORKS ve SW PDM Sistem Gereksinimleri konusuna bakın. Microsoft İşletim Sistemi Yaşam Döngüsü bilgileri için Microsoft'un Yaşam Döngüsü SSS - Windows sayfasına bakın.

Microsoft Windows 7 SP1, 64 Bit İşletim Sistemi

SOLIDWORKS 2020 SP5, Windows® 7 İşletim Sistemini destekleyen son sürümdür.
SOLIDWORKS 2022 ürünleri, Windows 7 işletim sistemine yüklenmeyecektir.

Microsoft Excel 2013 ve Word 2013

SOLIDWORKS 2020 SP5, Microsoft® Excel 2013 ve Word 2013 yazılımlarını destekleyen son sürümdür.

Microsoft SQL Server 2014

SOLIDWORKS 2021 SP5, SQL Server® 2014'yi destekleyen son sürümdür.

Microsoft Windows Server 2016

SOLIDWORKS 2023 SP5, Windows® Server 2016'yı destekleyen son sürümdür.

SOLIDWORKS 2024 ürünleri, Windows® Server 2016 işletim sistemine yüklenmeyecektir.

Microsoft Excel 2016 ve Word 2016

SOLIDWORKS 2023 SP5, Microsoft Excel 2016 ve Microsoft® Word 2016 yazılımlarını destekleyen son sürümdür.

Microsoft Excel 2019 ve Word 2019

SOLIDWORKS 2023 SP5, Microsoft Excel 2019 ve Word 2019 yazılımlarını destekleyen son sürümdür.

Microsoft SQL Server 2016

SOLIDWORKS 2023 SP5, Microsoft SQL Server 2016'yı destekleyen son sürümdür.

Sistem ve Grafik Gereksinimleri

ÖNEMLİ: SOLIDWORKS 2022'deki yeni GPU hızlandırmalı grafik sisteminden yararlanmak için grafik sürücünüzü güncelleyin. Grafik sürücünüzün güncellenmemesi performans ve tutarlılık sorunlarına neden olabilir.

Optimum grafik performansı ve tutarlılık için Donanım Sertifikasyonu konusuna bakın.

Başarılı bir yükleme gerçekleştirmek ve optimum performansı sağlamak için SOLIDWORKS ve SW PDM Sistem Gereksinimleri konusuna bakın.

SOLIDWORKS Visualize

SOLIDWORKS Visualize'ın NVIDIA iRay GPU desteğiyle düzgün çalışması için, NVIDIA sürücüsü sürümü en az 451.48 olan ve CUDA® 11.0 imkanı sunan, Maxwell veya sonraki mikromimariye sahip bir NVIDIA grafik kartı gerekir.

Başarılı bir yükleme gerçekleştirmek ve optimum performansı sağlamak için Önkoşullar ve Sistem Gereksinimleri'ne bakın.

Farklı NVIDIA grafik kartları arasındaki işleme performansı karşılaştırması için SOLIDWORKS Visualize Testleri'ne bakın.

Kurulum

DVD Dağıtım Ortamı

SOLIDWORKS 2020'den itibaren DVD dağıtım ortamı yalnızca istek üzerine verilir. Daha fazla bilgi için lütfen tedarikçinize başvurun.

SOLIDWORKS 2021'den itibaren, DVD yükseltme gönderisi talep eden müşterilere üç DVD verilecektir.

Antivirüs Yazılımı

Bazı antivirüs yazılımları SOLIDWORKS yazılımının doğru olarak yüklenmesini engeller. Daha fazla bilgi için Antivirüs Ürünleri konusuna bakın.

SOLIDWORKS PDM Sunucusu Kurulumlarını Değiştirme

SOLIDWORKS PDM Sunucusu ve bileşenlerinin bir kurulumunu değiştirmek için Windows Denetim Masası'ndan Programlar ve Özellikler'i kullanın. SOLIDWORKS PDM Sunucusu kurmak için SOLIDWORKS Kurulum Yöneticisi'ni (SLDIM) kullanmış olsanız bile kurulumu yine SLDIM'yi kullanarak değiştiremezsiniz.

SOLIDWORKS Kalıcı Lisanslarını Yeniden Etkinleştirme

SOLIDWORKS 2022'den itibaren, SOLIDWORKS ürünlerinin kalıcı lisanslarını satın alan ticari ve eğitim müşterilerinin lisanslarını yılda bir kez yeniden etkinleştirmeleri gerekecektir. Lisansların süresi asla dolmayacaktır ancak müşterilerin abonelikte kalıp kalmadığına bakılmaksızın lisansların düzenli olarak yeniden etkinleştirilmesi gerekecektir. Süreli lisanslar ve öğrenci lisansları bu durumdan etkilenmez.

Yeniden etkinleştirme, SOLIDWORKS 2022 bağımsız ürünleri için geçerlidir ancak önceki sürümler için geçerli değildir.

Bir kuruluş 2022 License Manager'a güncelleme yaptıktan sonra SolidNetWork License ürünleri için de yeniden etkinleştirme gerekecektir. Yüklü ürünler daha önceki bir sürüme ait olsa bile sunucudaki 2022 lisanslarının yılda bir kez yeniden etkinleştirilmesi gerekecektir.

Teknik Uyarılar

Windows 10 Yazı Tipleri Eksik

Windows'un önceki sürümleriyle birlikte gelen bazı yazı tipleri, Windows 10'da isteğe bağlı özelliklere taşınmıştır. Windows 10'a yükseltme yaparken bu yazı tipleri sisteminize yüklenmeyebilir. Bir SOLIDWORKS belgesinin artık bilgisayarınızda yüklü olmayan bir yazı tipini kullanması durumunda 3083806 numaralı Microsoft Bilgi Bankası makalesine bakın.

Metni PDF Dosyası Olarak Verirken İngilizce Olmayan Karakterlerin Eksikliği

Bir teknik resmi PDF dosyası olarak kaydederken teknik resimde İngilizce olmayan (ASCII olmayan) karakterler varsa bu karakterleri işleyebilmek için gerekli yazı tipleri mevcut olmalıdır. İlgili yazı tipi bilgisayarınızda kurulu değilse ya da Unicode karakterleri desteklemiyorsa Arial Unicode MS yazı tipi kullanılır. Arial Unicode MS yazı tipi de yoksa karakterler işlenemez. Arial Unicode MS yazı tipi Microsoft® Office® 2016 yazılımıyla birlikte verilmez. (Yukarıdaki Windows 10 Yazı Tipleri Eksik konusuna bakın). Geçici çözüm: Arial Unicode MS yazı tipini yüklemek için Microsoft® Office Professional Plus 2013 (yalnızca Uluslararası Seçenekler etkinleştirilmiş olarak en küçük kurulum) ve Microsoft® Office (2016 ya da daha yeni) yazılımlarının ikisini de yükleyin.

SOLIDWORKS Belgelerine Gömülü Microsoft Office Belgeleri

Öneri: Microsoft Office'in 64 bitlik sürümünü kullanın. SOLIDWORKS belgelerine Microsoft Office 32 bitlik OLE nesneleri gömüyorsanız OLE nesnelerinin bir simge olarak görüntülenmesi sorununu çözmek için 983396 numaralı Microsoft Bilgi Bankası makalesine bakın.

İşlevsellik

Microsoft SQL Server 2019

SOLIDWORKS 2020 ve SOLIDWORKS PDM 2020'den itibaren Microsoft SQL Server 2019 desteklenmektedir.

SOLIDWORKS PDM 2021 ve sonraki sürümleri, SQL Server 2019 kullanılırken Toplu güncelleştirme 4 veya üzerini gerektirir.

Bağlantıyı Kopar Komutu

Unsuru Dağıt komutu, Bağlantıyı Kopar komutu ile birleştirilerek bu komuta dahil edilmiştir. 3D Interconnect bağlantısının dosya tipi nedeniyle komut adı artık değişmiyor.

Bir Modelin Hacmini Hesaplama Algoritmasının Güncellenmesi

Güncellenmiş bir algoritma, SOLIDWORKS 2021'den itibaren bir modelin yüzey alanını ve hacmini hesaplar. Yeni yöntem daha hızlıdır ve çoğu durumda daha doğru sonuçlar verir. Bu, aynı değer birden fazla sürüm arasında çoğaltılabilir olsa bile değerin değişmesine neden olabilir. Kütle/Kesit Özellik Seçenekleri iletişim kutusunda Daha düşük (daha hızlı) doğruluk seviyesini seçerseniz değişiklik daha belirgin olur. Nominal değere daha yakın değerler almak için Daha yüksek (daha yavaş) doğruluk seviyesini seçin.

Yüzey Dolgusu ve İlgili Unsurların Bulunduğu SOLIDWORKS 2007 ve Önceki Modeller İçin Destek

SOLIDWORKS 2007 ve önceki sürümlerde desteklenmeyen yüzey dolgu teknolojisine izin verildi. Yazılım, sınırda G2 sürekliliği olmayan yüzlere izin veriyordu. Bu sorun, SOLIDWORKS 2008 ve sonraki sürümlerde giderilmişti. Yüzey dolgusu ve ilgili unsurların bulunduğu SOLIDWORKS 2007 ve önceki modelleri aldığınız takdirde yazılım, eski bir unsur algılarsa verileri güncellemenizi ister.

Şunları yapabilirsiniz:
 • Özellik verilerini otomatik olarak G2 sürekliliğine güncelleyip sistem hatasını önlemek için Evet öğesine tıklayın. Güncelleme ile tasarımda değişiklik meydana gelebilir. Unsur değişebilir ve aşağı akış özellikleri hata verebilir.
 • Eski verileri korumak için Hayır öğesine tıklayın. Unsurlar ve bağımlılıklar pasifleştirilir. Eski unsur verileri korunur ancak işlenmez. Daha sonra unsuru veya bağımlılıklarını düzenleyebilir ya da aktifleştirebilirsiniz. Verileri güncelleyin; yazılım unsuru günceller ve sizi bilgilendirir. Unsur değişebilir ve aşağı akış özellikleri hata verebilir.
Bu güncelleme şu unsurları etkiler:
 • Yüzey dolgusu
 • Sil ve Doldur seçeneğini kullanan bir yüzü sil.
 • Ekstrüze Yüzey kaplama
 • Kalıplarda Boşlukları Kapat
 • Kubbe

SOLIDWORKS Forumu

SOLIDWORKS Forumu eklentisi artık SOLIDWORKS 2021'de ve sonraki sürümlerde yer almayacaktır. SOLIDWORKS Topluluğuna buradan erişebilirsiniz.

SOLIDWORKS Simulation

 • Rot mili bağlantı elemanı, Doğrusal Olmayan ve Termal etütler hariç tüm simülasyon etüdü tipleri için kullanılabilir.
 • Karışık eğrilik tabanlı meshleyici, temas eden sınırlar arasında ortak mesh düğümleri kullanmaya zorla seçeneğini desteklememektedir.
 • Simülasyon Sensörleri iletişim kutusu Sistem Seçenekleri menüsü altında listelenmektedir. Önceki sürümlerde bu seçenek, Varsayılan Seçenekler menüsü altında listeleniyordu.
 • SOLIDWORKS Simulation 2021'den itibaren eski simülasyon sensörleri tarafından izlenen sonuçlar, Sistem Seçenekleri > Simülasyon sensörleri altında tanımlanan sayı formatını kullanacaktır.
 • SOLIDWORKS 2021, SOLIDWORKS Simulation ürününde Dağıtılmış Simulation işlevini destekleyen son sürümdür.

SOLIDWORKS Visualize

SOLIDWORKS Visualize, SOLIDWORKS parça ve montajlarını içe aktarırken artık uygun Parça gruplama modunun seçimini kolaylaştırmaktadır. Mevcut seçeneklerin araç ipuçları, sırası ve adlandırması iyileştirilmiştir. Davranış değişmemiştir.

 • "Grup/Görünüm" seçeneği, "Bileşen/Parça/Gövde/Görünüm" olarak yeniden adlandırılmıştır. Bu, artık varsayılan seçenektir.
 • "Otomatik" seçeneği, "Parça/Görünüm" olarak yeniden adlandırılmıştır.
SOLIDWORKS parça ve montajları için Görünüm/Katman, Katman, Katman/Görünüm, Düzleştir ve Yapıyı Koru seçeneklerini kullanmayın.

SOLIDWORKS Composer

SOLIDWORKS Composer'da yapıştırmaları doğru bir şekilde işlemek için:
 • OpenGL'nin 1.3 sürümünü veya daha yeni sürümlerini kullanın
 • Uygulama Tercihleri > Donanım Desteği bölümünde, Grafik bölümünün altında, 3D OpenGL donanım hızlandırmayı etkinleştir öğesini seçin.

SOLIDWORKS Oturum Açma Bilgileri

SOLIDWORKS 2022'de oturum açma kimliği SOLIDWORKS ID yerine 3DEXPERIENCE ID olarak değiştirildi. Çoğu durumda mevcut kullanıcı adınızı ve şifrenizi kullanabilir veya yeni bir 3DEXPERIENCE ID oluşturabilirsiniz. 3DEXPERIENCE ID ile oturum açma sayesinde SOLIDWORKS ayarlarınızı bir makineden diğerine senkronize edebilirsiniz.

Çok Gövdeli Parçalar İçin Boşluk Unsurları

SOLIDWORKS 2021 veya önceki sürümlerde boşluk unsurları oluşturmak için girdi olarak çok gövdeli bir parça kullandıysanız çıkış gövdelerinin yüz kimlikleri değişebileceğinden, SOLIDWORKS 2022 veya sonraki sürümlerde aşağı akış unsurları hata verebilir. Başarısız unsurları çözümlemek için eksik referansları değiştirerek bunları yeniden oluşturun.

Profil Kesme Listesinde İngilizce Description Özellik Adı

SOLIDWORKS'ü yabancı bir dil ortamında çalıştırdığınızda profil kesme listeleri için İngilizce Description özellik adı oluşturabilirsiniz. Araçlar > Seçenekler > Belge Özellikleri > Profiller öğesine tıklayın. Kesim listesi seçenekleri altında, Profil Kesme listesinden İngilizce Description özellik adını kullanmak için İngilizce Description Kullan öğesini seçin.

Bu seçeneği yalnızca parçada profil kesme listesi olmadığında belirleyebilirsiniz. Bir parçanın İngilizce Description özellik adı olan bir profil kesme listesi varsa yeni oluşturulan kesme listesinin Description özellik adı İngilizce dilinde olacaktır. Parçanın tüm profil kesme listeleri İngilizce olmayan Description özellik adlarına sahipse yeni oluşturulan kesme listesi, İngilizce olmayan bir Description özellik adına sahip olur.

Platform ile Daha Sıkı Entegrasyonlar

Design with SOLIDWORKS uygulamasında 3DEXPERIENCE Platform ile daha sıkı bir entegrasyon vardır. SOLIDWORKS arayüzünden MySession'ı açmadan yerel makinenizden veya Platform'dan dosya açabilir ve ekleyebilirsiniz. 3DEXPERIENCE'tan aç ve Bu Bilgisayardan aç düğmeleri, yerel makinenizle veya Platform'la etkileşim kurma arasında geçiş yapmayı kolaylaştırır. Benzer şekilde, 3DEXPERIENCE'a kaydet ve Bu Bilgisayara kaydet düğmeleri dosyaları kaydetmek için konum seçmenizi sağlar.

Belgeler

What's New SOLIDWORKS 2022

SOLIDWORKS 2022 SP0 What's New içinde, Özel Özellikler Mimarisi konusunda hatalı bir API yönteminden bahsedilmektedir. Doğru API yöntemi: IModelDocExtension::UpgradeLegacyCustomProperties.

Düzeltmeler ve Açıklamalar

 • Kurulum

  SOLIDWORKS Kurulum ve Yönetim Kılavuzu, SOLIDWORKS PDM için Microsoft SQL Server veritabanı sürümlerini ve Autodesk Inventor ile AutoCAD istemci eklentileri desteğini yanlış bir şekilde listelemektedir. Desteklenen sürümlerin ve istemci eklentilerinin listesi için SOLIDWORKS PDM Kurulum Kılavuzu ve sistem gereksinimlerine bakın.

 • Sustainability

  Sustainability için yeni malzeme talep edemez ve güncellenmiş malzemeleri indiremezsiniz. Ancak yine de özel bir malzeme oluşturabilir ve özel malzemeye bir sürdürülebilirlik malzemesi atayabilirsiniz.

  Malzeme Veritabanını Güncelleme ve Malzeme Talep Etme ile ilgili konular belgede bulunur.

  Sustainability çıktısını bir GaBi dosyası olarak kaydettiğinizde çıktı dosyası formatı .xml'den .txt'ye değiştirilir. Sustainability Görev Bölmesi – Parçalar ve Sustainability Görev Bölmesi – Montajlar konuları bu değişikliği yansıtmaz.

3DEXPERIENCE Exchange

3DEXPERIENCE Exchange eklentisi, SOLIDWORKS kullanıcılarının SOLIDWORKS Connected veya Design with SOLIDWORKS uygulaması gibi bir 3DEXPERIENCE kaynağından gelen bir içerik paketiyle güvenli bir şekilde çalışmasını sağlar. SOLIDWORKS kullanıcıları paketi sorunsuz bir şekilde açabilir, dosyaları değiştirebilir ve 3DEXPERIENCE içerik paketini 3DEXPERIENCE kaynağına geri döndürebilir.

Üzerine Gelince Geçici Ekseni Göster Seçeneği

Araçlar > Seçenekler > Sistem Seçenekleri > Görüntüle öğesindeki Silindirik yüzeylerin üzerine gelince geçici eksenleri göster seçeneği, imleci silindirik yüzlerin üzerine getirdiğinizde geçici eksenlerin görünüp görünmeyeceğini kontrol etmenizi sağlar. Varsayılan ayar etkin şeklindedir.

Service Pack 4.0

Windows Server 2022 İşletim Sistemi

SOLIDWORKS 2022 SP04, Windows Server® 2022 işletim sistemini destekler.

Service Pack 3.0

Bu Service Pack için öğe yok.

Service Pack 2.0

Microsoft Office 2021

SOLIDWORKS 2022, Microsoft Office 2021'i destekler.

Microsoft Windows 11 64 bit

SOLIDWORKS 2022 SP02, tüm SOLIDWORKS ürünleri için Microsoft Windows 11 64 bit işletim sistemi desteği sunmaktadır.

Service Pack 1.0

Bu Service Pack için öğe yok.